O tym jak słuchać muzyki

September 5, 2015

Muzyki słucham świadomie od około 2-ej klasy szkoły podstawowej, gdy za pomocą kultowego Grundiga MK235 nagrałem z polskiego radia na kasetę magnetofonową Help! Beatles, Bananowy Song Vox i jakiś kawałek Wishbone Ash (wtedy napisałem Liżbołneż). I tak przyszły nowe kasety, własnoręcznie nagrany Piece of mind Iron Maiden, pogoń po opolskich sklepach (konkretnie dwóch, drugim była Lutnia) po winylowe nieszczęścia Poltonu, Savitoru i innych. Był również szok do kwadratu po przesłuchaniu pierwszej Republiki, bo była tak inna od Telefonów i Białej Flagi... Pierwsze spotkanie z 4AD. A tak naprawdę to nawrócenie zaczęło się od Party's Over Talk Talk. I mógłbym tak długo, tylko to blog w większości biegowy, tak więc należy znaleźć jakąś zgrabną klamrę, która to łączy. Ale nie trzeba szukać. Wystarczy wyjść z domu i rozejrzeć się nieco.

No proszę: biegnie młoda dziewczyna, filigranowa blondynka, biegnie lekko, wysoko podnosi nogi, zapewne robi jakiś niedługi szybki bieg, ale coś burzy ładny view, ach... tak, na lewym ramieniu przymocowana paskiem cegła. Nie, nie cegła... to komórka!!! Większość ramienia biegaczki pokryta jest gustowym etui mieszczącym w sobie nowoczesny telefon, od którego wije się niemołosiernie kabelek, który potem rozdziela się na dwa kabelki, które z kolei potem nikną w uszach dziewczyny.

Po drugiej stronie Opola, niedaleko Reala, na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków ciężko dysząc posuwa się trzydziestoparoletni mężczyzna. Bawelniana koszulka cała mokra, a długie spodnie dresowe rozpaczliwie opadają spod brzucha. Albo jest po jakimś hardcore'owym treningu, albo dopiero zaczyna bieganie. Gdzieś po mokrym odzieniu płoży się jak bluszcz plątanina kabli i podobnie jak u dziewczyny ich miejscem docelowym są uszy jegomościa. Gdzieś w kieszeniu dynda, obija się i podskakuje telefon.

Czy słuchają muzyki, czy mają włączoną aplikację do biegania, czy to i to?

Z własnego doświadczenia wiem, że zwykle to i to. Krótko mówiąc przez pierwsze trzy miesiące mojego biegania, również taszczyłem telefon, od którego biegł (pardon!) kabel wprost do moich uszu. Do owych uszu docierała muzyka, jak i informacje z telefonu o tempie biegu, przebiegu i czasie.

Tylko, że muzyka skutecznie była zagłuszana przez dyndające i obijające się o mnie kable, słuchawki douszne czasem były douszne, czasem pozauszne (czynność ponownego insertu do ucha podczas biegu nie jest wygodna), komunikaty o biegu czasem wchodziły w sam środek smacznej solówki Dave'a Navarro na przykład, co powoduje irytację itd. Jednym słowem koszmar.

Do czasu, gdy musiałem biec bez muzyki i bez aplikacji i w ogóle bez niczego. Nagle usłyszałem, że moje stopy uderzają o podłoże, usłyszałem swój oddech, usłyszałem dźwięki otoczenia i w jednym momencie to całe cholerne bieganie nie było szablonową aktywnością ruchową, z całym zapleczem technologicznym, tylko prostą w efekcie czynnością, która oprócz oczywistych fitnesowo-zdrowotnych przyległości ma dać również szczęście i w bród darmowych endorfin.

Nie biegam w tzw. sposób naturalny. Używam zagarka GPS, którego potrzebuję do kontroli tętna i do precyzyjnych ustawień treningowych, tzn. interwały, tempówki, przebieżki itd. Przy okazji liczy mi też całkowity i okresowy kilometrarz, ale w biegu potrzebuję feedbacku z otoczenia na równi jak mój zegarek potrzebuje kontaktu z satelitą.

Nie piszę tego, bo przyszła pora na nowy wpis. Dwa dni temu przypomniałem sobie o ipodzie w schowku w aucie. Wyjąłem go i wziąłem na trening. Wytrzymałem cały trening, ale cierpiałem okrutnie. Nie słyszałem swoich kroków, zresztą niczego innego też nie. Muzyka była bardzo dobra, ale nie mogę swoich ulubionych rzeczy robić jednocześnie. 

Zarówno Ben Harper, jak Jane's Addiction, czy Tingvall Trio mi to wybaczą, ale będę ich słuchał, wtedy gdy nic innego nie będzie mnie zajmowało.

 

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

April 10, 2016

September 15, 2015

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Clean
  • w-facebook

​© 2015 by Dottori Corrono Opole, created with Wix.com